Księgowość w Warszawie

Pierwsze kroki przedsiębiorcy

Każdy przedsiębiorca przy zakładaniu firmy musi wybrać, jak i kto będzie rozliczał jego księgowość. Wyborów jest kilka, jednym z nich niewątpliwie jest samodzielne rozliczanie księgowości. Jest to ambitny plan, który wiąże się z koniecznością inwestycji naprawdę dużej ilości czasu nie tylko na samo rozliczanie lecz także na stałe edukowanie się na temat rachunkowości i śledzenie zmian w polskim prawie, które są dość częste i mogą mieć bardzo duży wpływ na przedsiębiorstwo. Ich nieznajomość i przez to niedostosowanie się może powodować straty dla firmy w postaci np. kar finansowych nakładanych przez urzędy. Innym rozwiązaniem jest księgowość ochota zewnętrzna. Jest to rozwiązanie zapewniające bezpieczeństwo i oszczędność czasu przy niewielkim koszcie miesięcznym. Trzeba bowiem powiedzieć, że jeśli dany przedsiębiorca będzie chciał skorzystać z oferty księgowości zewnętrznej to będzie musiał podpisać z firmą księgową umowę i opłacać ich usługi każdego miesiąca. Zwykle będzie to kwota w wysokości od stu do dwustu złotych netto. Nie można jednoznacznie jej określić, gdyż większość biur rachunkowych dostosowuje je bezpośrednio pod danego klienta i to ile dokumentów miesięcznie dostarcza do księgowania. Ostatnim rozwiązaniem jest zatrudnienie księgowej na etat, jednak w przypadku nowego przedsiębiorstwa może być to bardzo nieopłacalne. Co więcej, większość przedsiębiorców na start nie może sobie pozwolić na taką inwestycję w pracownika.

Dlaczego księgowość zewnętrzna

Niewątpliwą zaletą księgowości zewnętrznej jest to, że po podpisaniu umowy to oni reprezentują przedsiębiorcę przez Urzędem Skarbowym czy ZUS-em. księgowość ochota
To pozwala na naprawdę dużą oszczędność czasu, gdyż w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości w rozliczeniach to oni za nie odpowiadają i oni wyjaśniają sytuację. Co więcej, w przypadku nałożenia kary finansowej w wyniku ich błędu jest ona pokrywana przez księgowość dzięki ubezpieczeniu OC, które każda firma świadcząca takie usługi jest zobowiązana posiadać. Pamiętajmy jednak, aby wysyłać wszelkie dokumenty w terminach, gdyż znaczne opóźnienia najprawdopodobniej będą wiązały się z dodatkowymi kosztami nałożonymi przez firmę księgową na przedsiębiorcę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

18 − seventeen =